VISK - vlajky v hlavičce

en de fr pl sl cz

VISK - Slideshow

BenešovBoleslavKladnoJezuitská kolej v Kutné HořePraha_KořenskéhoNymburkPříbramRakovníkPraha_Zborovského
en de cz cz

Literární workshop – tvůrčí psaní v základním vzdělávání

  • Tato akce byla zrušena!
Vzdělávací program je zaměřen na rozvoj čtenářské gramotnosti prostřednictvím tvůrčích workshopů, které vedou k lepšímu ovládnutí jazyka a využívání jeho možností. Základem praktických ukázek práce budou krátké minilekce a rozehrávky, často představené formou atraktivních pracovních listů, které vtáhnou do psaní každého bez rozdílu. Pozornost bude věnována roli psaní v životě člověka i významu písemného vyjadřování v různých profesích. Lektorka se zaměří na provázanost vypravěčství, čtenářství a pisatelství, možnost inspirace v knihovnách a spolupráce s knihovníky a autory. Pozornost bude také věnována komplexnímu představení práce spisovatele.
Cílem vzdělávacího programu je praktickou formou seznámit účastníky s aktivitami tvůrčího psaní, vedoucími k rozvoji a posilování čtenářské gramotnosti žáků. Účastníci ztratí ostych pouštět se se žáky do ambicióznějších literárních projektů a soutěží, sami si psaní vyzkoušejí a možná v sobě objeví netušený literární talent, projdou si nejen fází psaní, ale i prezentování a připomínkování, aby lépe pronikli do podstaty tvůrčího procesu, budou seznámeni s aktuální situací na knižním trhu a možnostmi spolupráce se spisovateli, nakladateli a knihovníky.
Obsah – témata:
- úvod – představení různých forem literárních workshopů, tvůrčích dílen i metody zvané dílna psaní, která rozvíjí autentické psaní žáků a vychází z jejich potřeb, nálady i zájmů, formy integrování tvůrčích rozehrávek do práce s knihou a literaturou
- příklady minilekcí - vytvoření atmosféry, psaní dialogů, hledání jména pro hrdinu, tempo příběhu, vazba přirovnání na postavu atd.
- výběr příběhů, které jsou žákům blízké a ilustrují jejich vlastní prožitky a poznání
- vyprávění příběhů (storytelling) jako hravý způsob rozvíjení lásky k jazyku
- slovní zásoba a podpora kritického myšlení
- seznámení s žánry populárními mezi mladými čtenáři, zejména fantasy, sci-fi, hororem a detektivkou
- ukázky žánrového psaní
- rady, jak přistupovat k literárním soutěžím, v čem jsou motivující a co jsou nejčastější chyby (např. nezvládnutí vztahu spisovatele a literárního hrdiny)
- kdo jsou betačtenáři a důležitost zpětné vazby
- jak číst a jak psát recenze
- informace ze zákulisí knižního trhu
- představení fanartů a parodií, způsobů publikování práce spisovatele od hledání námětu, jeho rozpracování, komunikace s nakladatelstvím, role redaktorů a korektorů až po marketing a distribuci
Kód:14-Q1-G61
Určeno:pedagogickým pracovníkům ZŠ a odpovídajících roč. víceletých G
Lektor:Mgr. Klára Smolíková
Organizační garant:Martina Pincová, 731 581 232, pincova@visk.cz
Cena:1300 Kč
Délka:8 hod.
Termín konání:St 20.03.2019   09:00-16:00
Místo konání:VISK Kladno, C. Boudy 2954