Kostarika - informace k výjezdu

Co vzít s sebou do Kostariky

Teploty na pacifickém pobřeží ve dne obvykle přesahují 30 0C, v noci se pohybují okolo 20 0C. V horách bude během dne okolo 20-25 0C, v noci bývá i pod 10 0C. Pohybovat se budeme nejen po cestách, ale i v terénu. Tomu je nutné přizpůsobit vybavení. Co si tedy vzít s sebou?

Oblečení: outdoorové kalhoty, krátké kalhoty, mikina, nepromokavá lehká bunda nebo pláštěnka, trička, lehká košile s dlouhým rukávem, ponožky do holínek, šátek nebo jiná pokrývka hlavy, plavky. Barvy je třeba ladit do přírodních odstínů (tmavě zelená, khaki, hnědá, maskovací vzor). Výhodně lze takovéto oblečení nakoupit např. v oddělení myslivosti v Decathlonu. Počítejte prosím s tím, že při cestách těžším terénem může dojít k zašpinění a poškození oděvu. Oblečení je možné během akce vyprat, na pobřeží vyschne rychle, v horách obtížněji. Hodí se také lehké rukavice.

Obuv: kvalitní botasky nebo nízké trekové boty, sandály (nejlépe s uzavřenou špičkou). Holínky pro pohyb v horském lese zapůjčíme.

Na spaní: spací pytel (ideální kombinace: lehký + samostatná hřejivá vložka), karimatka (nejlépe samonafukovací).

Další vybavení: outdoorový ručník, láhev na vodu, voděodolná čelovka a rezervní baterie, adaptér do zásuvky (jsou tzv. amerického typu – 2-3 ploché kolíky), užívané léky, náplasti, plastové sáčky na oblečení, repelent s vyšším obsahem látky DEET, dvoje tmavé brýle (kategorie 3 nebo 4), opalovací krém s faktorem 50, prací gel, energetické tyčinky, případně vitaminy. Veškerá kosmetika (krémy, zubní pasta, sprchový gel, šampon aj.) musí být biologicky rozložitelná (prodává ji např. Econea). Pokud se chcete potápět, můžete si také vzít šnorchl nebo celoobličejovou masku.

Doklady: cestovní pas platný min. 6 měsíců po návratu, kopie pasu. 

Zavazadla: batoh na záda (max. 20 kg), malý batoh do terénu (max. 40x20x25 cm). Kufr brát nelze.

Finance: cca 400 USD (kostarické colóny vyměníme na místě), bankovní karta platná i mimo EU. Eura obvykle v Kostarice směnit nelze.

 

Důležitá upozornění

  • Z Kostariky je přísně zakázáno vyvážet jakýkoli biologický materiál (živočichy a jejich části, rostliny a semena, ulity měkkýšů apod.), a to dokonce pokud by byly zakoupeny v obchodě nebo na trhu. Úřady jsou v tomto ohledu nekompromisní. Proto prosíme odvážet jen vzpomínky a fotografie. :-)
  • V prostoru základen není dovoleno kouřit, a to ani elektronické cigarety. V národním parku Palo Verde platí přísný zákaz kouření všude kvůli možnosti požáru (budeme zde v suchém období).